Tadeusz Smu

4 NAJWIKSZE BŁĘDY POCZTKUJCYCH

Błądzijest rzeczludzk.
Nie wyci
gawniosków jest głupot.

PROLOG

Kady z nas kiedyzaczynał swojprzygodz siłownii treningami. I kady z nas zaczynał jna tym samym etapie, czyli wiedzc niewiele i po prostu próbujc.

W tej książce celowo nie odnoszsido techniki wicze, czy ich bezpieczestwa to srzeczy które trzeba omówii zobaczyna ywo. Skupiłem sinatomiast na ogólnych błędach które obserwuje najczęściej i których mona uniknąć.

BŁĄD 1

ZŁY DOBÓR METOD I WICZE

Czy na pewno na rzebtrzeba robiduo powtórze, na masę średniilość a na siłę tylko kilka ?

Jeeli Twoim celem jest redukcja tłuszczu to faktycznie robic tylko cardio i ograniczajc spoycie kalorii uda Ci sipozbykilku kilogramów, ale…
Co dalej ?

Czy tak jak wikszość źle zaplanowanych redukcji utkniesz w martwym punkcie, bez dalszych postpów, wiecznie głodny, słaby i Tylko pozornie chudszy ?
A potem dzi
ki efektowi jo-jo zaraz wrócisz i przebijesz swojwyjciowwag?

Tak niestety koczy siwikszość prób odchudzania.
le dobrany trening i dieta prowadzdo utraty nie tylko tkanki tłuszczowej ale i mięśniowej. Czyli tej aktywnej która przykłada sido spalania energii (w tym tej z tłuszczu zapasowego), dodatkowo jej utrata prowadzi do zwykłej słaboci i spadku sprawnoci ciała. Dalsza kontynuacja

obcinania kalorii (to juw zasadzie błąd 1.b) prowadzi do spowolnienia metabolizmu, tak zwanego zespołu metabolicznego, a to jupowane schorzenie. Objawia siono m.in. osłabieniem, wiecznym zmczeniem nawet mimo pozornym 8-9 godzinom snu co noc (pozornym bo jakość snu drastycznie spada), osłabieniem mięśni, spadkiem koncentracji, ponurym nastrojem i draliwoci, suchskór, wypadaniem włosów, łamliwocipaznokci, oraz szeregiem innych dolegliwoci.

eby uniknąć tego błędnego koła odchudzania tylko część deficytu kalorycznego powinna bywygenerowana przez diet(która jednoczenie musi pozostaw pełni odywcza i zrónicowana) a część powinna pochodziz podwyszonego zuycia kalorii, poprzez trening i spontanicznaktywność (jak spacery, aktywny wypoczynek i rozrywki). Do tego nie wolno w treningu zapominao stymulowaniu mięśni, o ile nie koniecznie do wzrostu (chotrening włanie taki bdzie) to przynajmniej do pozostania.

Bardzo czsto, odchudzajc klientów, opieram trening na wiczeniach oporowych (które zachowujmięśnie) połączonych z wiczeniami interwałowymi (które podkrcajmetabolizm – spalajwicej kalorii) i usprawniajcymi (stretching, mobility i córstability – które zapewniajzdrowe i sprawne, wolne od bólu ciało). To w skrócie jest moja sprawdzona metoda na szczupłego, zdrowego i sprawnego podopiecznego jakstosuje w swoich planach treningowych (w tym tych interaktywnych).

BŁĄD 2

NIEREALNE OCZEKIWANIA I RADYKALNE METODY.

„Muszzrzuci8kg w miesic do lubu/ wakacji” lub „Muszzmiecisiw te spodnie/ sukienkna urodziny koleanki w przyszłym miesicu” i inne szalone pomysły.

Duo osób orientuje siw ostatniej chwili jak bardzo sizaniedbali lub jak bardzo do tyłu sw realizacji swoich sylwetkowych celów. To czsto prowadzi do obrania radykalnych i czsto szkodliwych metod Odchudzania, z nadzieją że jeszcze siuda. Wpadajw spiraldieteliminacyjnych, radykalnego obcinania kalorii, niezdrowych postów, szkodliwych suplementów, a czasem nawet pozyskiwanych nielegalnie leków na recept.

Takie metody na dłuszmetnie majprawa działa, mało tego prawie zawsze okazujsibardzo szkodliwe, wyniszczajce organizm i przynoszefekt yoyo. Finalnie taka osoba koczy odchudzania ważąc jeszcze wicej i majc mniej zdrowe tkanki mięśniowej nina samym pocztku.

Zdrowo jestemy w stanie schudnąć maksymalnie 0,5 kg tygodniowo w przypadku kobiet i 0,8 do 1 kg na tydziew przypadku mężczyzn. I mam tu na myli osoby bardzo konsekwentne, zarówno pod ktem odywiania, treningu ale równieregeneracji, dobrego snu i czasem koniecznej suplementacji.

Take jeli jakadieta albo system treningowy obiecujci 2-3 kg tygodniowo mniej na wadze to spokojnie moesz jwsadzimidzy bajki (wyjtkiem jest zrzucanie wody z organizmu które czasem wystpuje w pierwszym etapie).

Dlatego proponujoprzesio podane przeze mnie wartoci tpa odchudzania i na ich podstawie okrelipotrzebny czas do ewentualnego terminu osignicia idealnej sylwetki. Bardzo mdrze bdzie równiezałoydodatkowy bufor czasowy na nieprzewidziane okolicznoci.

BŁĄD 3

BRAK POMIARÓW WSTPNYCH, OKRESOWYCH I ICH EWALUACJI.

Wikszość ludzi szczególnie z nadwagma awersjdo waenia si, mierzenia obwodów i ogólnie ewaluacji zmian w swoim ciele.

A jak inaczej chcesz okreliczy działania które podejmujesz przynoszoczekiwane efekty. Idc dalej jak stwierdzisz w którym momencie poszło conie tak, jeli na bieżąco nie mierzysz si, nie waysz si, nie robisz zdjęć i nie masz materiału do porównania.

To bardzo wane eby wiedziez jakiego punktu zaczynamy i na tej podstawie okreliw jakim czasie i jakimi działaniami osigniemy cel.

Dlatego jeeli powanie podchodzisz do zmiany swojej sylwetki to zacznij od tego eby po prostu sizmierzy. Wezwykły centymetr krawiecki i zmierz swój obwód barkach, klatce piersiowej, tali, w pasie, biodrach, wejdna dobrze skalibrowanwag, zrób zdjcie swojej sylwetki w dobrym owietleniu przynajmniej z przodu i z tyłu. Zajmie ci to maksymalnie 10 min. A masz jupodstawi bazz której startujesz. Powtarzaj te pomiary najrzadziej co miesic a najlepiej co tydzie. Tylko miej proszna uwadze e wszystkie one mogsinieznacznie waha. A proces odchudzania nie przebiega nigdy liniowo, zawsze swzrosty i spadki, wane eby przy odchudzaniu spadki wagi były wiksze niwzrosty.

Pomiarów, zdjęć i waenia najlepiej dokonuj o tej samej porze dnia, na czczo. Dziki temu bdnajbardziej miarodajne i dadznajlepszy obraz zachodzcych zmian.

Tylko jeli masz historitakich pomiarów i zdjęć, moesz rzetelnie oceniczy twoje działanie i wysiłki przynoszoczekiwane efekty. A jeeli nie to od razu wiesz e trzeba cozmieni.

Równiepotwierdzenie e twoje działania swłaciwe jest bardzo wane. Czsto dzieje sitak, e nie doceniamy swoich starai nie zauwaamy osiganych postpów. Nic dziwnego jeeli widzisz siw lustrze codziennie to zmiany które obserwujesz z dnia na dziespraktycznie niezauwaalne. Ale jeli porównasz zdjcia robione co tydzielub co miesic to masz szansdostrzec co sifaktycznie zmienia.

BŁĄD 4

DZIAŁANIE W KONFLIKCIE ZE SWOIM OTOCZENIEM I YCIEM.

Kady z nas ma jakiswój aktualny styl i tryb ycia, obowizki, przyzwyczajenia i relacje na których mu zaley. Błędem jest nie branie ich pod uwagkiedy wprowadzamy zmiany.

Ogólnie mona by nazwanasze ycie i to co jest wokół nas naszym ekosystemem. Jestemy jego kluczowczęści. W duym stopniu od nas zaley lub na nas wpływa nasza praca, godziny jej wykonywania, to czy mylimy o niej „po godzinach”, odbieramy telefony, etc. Podobnie jest z naszrodzini relacjami. Dopasowujemy godziny powódki do dzieci albo partnera, pory posiłków i ich skład czsto te.

Takich elementów mamy w yciu bardzo duo, a ich wspólnym mianownikiem jestemy my.

Dlatego nie jestemy (w wikszoci przypadków) w stanie z dnia na dziezmieninawet poszczególnych elementów tej złoonej układanki zalenoci. Choby wprowadzi3 treningów w tygodniu które razem z dojazdem bdnas kosztowa6 godzin, który to czas skdmusimy zabra. Jeli dotychczas jedlimy wspólne posiłki z partnerem, zamawiane z dostawdo domu, to moe siokazać że nie pasujone judo naszej nowej diety. Teraz musimy przeznaczydodatkowy czas na przygotowanie posiłków oraz wziąć pod uwagjak jedzenie osobno wpłynie na naszrelacj. Bo wspólne jedzenie posiłków z partnerem jest wbrew pozorom bardzo wanym elementem budowania i podtrzymania relacji. Ostatni przykład niech bdzie z ycia towarzyskiego, jeli lubisz spdzaczas ze znajomymi nad szklaneczkpiwa, lampkwina czy czegomocniejszego to moe siokazato problemem. Nie znam adnej diety która zakładała by spoycie alkoholu. A niestety w naszej (i w sumie nie tylko) kulturze spotkania towarzyskie najczęściej opierajsio spoycie alkoholu a „kto nie pije …”

Czy ja to piszę żeby zniechciCido dbania o siebie i zmiany sylwetki ?

TrochTAK !

Jeli masz powiciczas i energi(a moe i pienidze) na podjcie wyzwania to wolprzekazaCi jak ono na prawd

wyglda. Jednoczenie zapewniam e wszystkie te przeciwnoci sdo pokonania i mogCi w tym pomóc. Dlatego włanie podchodzdo podopiecznych bardzo holistycznie i czsto zahaczam o tematy yciowe bardzo luno powizane z treningiem, które finalnie potrafimiedecydujcy wpływ na kocowy sukces w odchudzaniu. Błędu czwartego moesz uniknąć robic plan stopniowego wprowadzenia zmian opartego o rzetelnanalizsytuacji aktualnej i docelowej. Dlatego zaczynajc współpracczy to na ywo czy w ramach interaktywnych planów treningowych zawsze dowiadujsii analizujile podopieczny ma przestrzeni na zmiany w yciu i pod to programujtreningi.

Powyej przedstawiłem Ci błędy z którymi spotykam sinajczęściej. Niestety nie sto jedyne błędy. Widujczsto le wykonywane wiczenia, ludzie zgłaszajsido mnie po poradw treningu a okazuje się że brakuje im podstawowych zakresów ruchu czy techniki wykonywania wicze. Wszystkie te problemy adresujw swoich interaktywnych planach treningowych.

Nie tylko dobieram je modyfikuje indywidualnie pod potrzeby i moliwoci danej osoby, ale dostarczam je poprzez dedykowanplatform, okraszone nagraniami instruktaowymi (profesjonalnymi, niedostpnymi na YouTube) wszystkich wicze.

Wejdna :

Interaktywne Plany Treningowe.
„Moja odpowiedzialność, Twoje rezultaty ! ”

NOTA O AUTORZE


Tadeusz Smuś – trener personalny, instruktor kulturystyki i samoobrony, coach i mentor, człowiek renesansu.