Temat ten przewija się regularnie, najczęściej na początku stycznia po postanowieniach noworocznych i przed wakacjami.

Mimo że pytanie nie jest do końca dobrze zadane, spróbuję na nie odpowiedzieć poniżej. Chociaż należało by spytać jak ćwiczyć (jakim systemem) ,żeby zdrowo i skutecznie schudnąć.

Wychodząc z podstawowego założenia ,że zmiana Wagi zależy od deficytu kalorycznego a na ten deficyt składa się to ile zjadamy minus to ile energii wydatkujemy, to najprostszą odpowiedzią jest wykonywanie możliwie kosztownych energetycznie ćwiczeń.

Jak wspomniałem na wstępie, bardzo istotnym elementem będą to systemy treningowe, które opiszę w innym artykule. Skupiając się jednak na ćwiczeniach, które będą najskuteczniejsza na redukcji należy wskazać ćwiczenia angażujące możliwie dużo, możliwie dużo możliwie dużych mięśni. Będą to zatem ćwiczenia wielostawowe takie jak przysiad, martwy ciąg, różnego rodzaju wiosłowania, wyciskania sztangi czy hantli, generalnie im więcej masy mięśniowej angażujemy, tym lepiej.

W związku z powyższym będziemy raczej unikać ćwiczeń izolowanych takich jak: ugięcie ramion z hantlami, wzniosę ramion bokiem, wspięcia na palce.

W zależności od objętej strategii (systemu treningowego) istotnym elementem treningu będą ćwiczenia aerobowe, takie jak trucht, bieganie, jazda na rowerze stacjonarnym lub w terenie, orbitrek, wioślarz, pływanie, dla niektórych nawet taniec czy gimnastyka.

Rozważmy jednak po co wykonywać te ćwiczenia, poza oczywistą redukcją tłuszczu, czyli wywołaniem deficytu kalorycznego (spalaniem możliwie dużych ilości kalorii).

Możemy to wyróżnić dwa obszary: spalanie dużych ilości kalorii co ma bezpośrednie przełożenie na spalanie tkanki tłuszczowej, oraz wzmacnianie/ zachowanie tkanki mięśniowej. O ile pierwszy punkt jest całkowicie oczywiste i wręcz matematycznie jasne. To drugie jest bardzo często pomijany.

Zachowanie silne i zdrowej oraz odpowiednio dużej (również dla kobiet) masy mięśniowej jest krytycznie ważne nie tylko dla utrzymania wagi ciała po redukcji ,ale również ogólnie do zdrowia. Mięśnie są bardzo dużym beneficjentem energetycznym, nawet spoczynku, utrzymanie ich w gotowości do działania również wymaga organizmu pewnej ilości energii – kalorii.

Efekt YOYO

Efekt yoyo występuje między innymi przez to, że w trakcie redukcji mięśnie uległy atrofii (rozpadowi) I kiedy chcemy wrócić do normalnego odżywiania, zapotrzebowanie naszego organizmu na kalorie jest już dużo mniejsze, ponieważ zużycie energii przez mięśnie i ogólnie metabolizm organizmu został spowolniony. Jeżeli np. nasze zapotrzebowanie kaloryczne przed odchudzaniem wynosiło 2000 cal ,to po odchudzaniu może spaść nawet do 1600. A to już jest bardzo mało. Dlatego tak wiele ludzi po zakończeniu Odchudzania i powrocie do naturalnego spożycia kalorii i odżywiania, wraca do wagi sprzed kuracji odchudzającej.

Podsumowując zalecam połączenia ćwiczeń aerobowych ,które w krótkim czasie spał dłużej ilości kalorii z ćwiczeniami oporowymi, wielostawowymi. Te drugie może nie spałam aż tyle kalorii w jednostce czasu co aerobowe ,ale zapewnią że ciało pozostanie silne i zdrowe a po odchudzaniu nie wróci do nadwagi z przedniego.

Moje przykładowe treningi i wiele innych szybkich porad porady podpowiedzi znajdziesz na moim profilu facebookowym i instagramie , a o samych ćwiczeniach jest więcej na moim Youtube

cardio, martwy ciąg, jak ćwiczyć na redukcji, jak się odchudzać

  • SHARE: